We Recommended:
- KEEP YOUR WATER CLEAN and protect your appliances by removing dirt, sand, silt and particulates
- FITS ALL 20" Big Blue or other heavy duty housings and can replace any 20" x 4.5" sediment filter cartridge
- ACHIEVES UP TO 3X the dirt holding capacity of similar size sediment cartridges
- NSF CERTIFIED for your peace of mind
- REPLACE EVERY 6 MONTHS or when you notice a drop in water pressure or quality
- 3 times the dirt-holding capacity of similar sized sediment water filters
- 2 Pack
- (Package Of 12) DGD-7525-20 Compatible Sediment Water Filters (20" x 4.5")
- Compatible for DGD-7525-20 Sediment Water Filters (20" x 4.5") 2 PACK
- Product has 20" length and 4.5" diameter and is universal replacement for systems with housings that accept a 20" x 4.5" cartridge.
- 20x4.5 NOMINAL: 20” BB filter made with dual gradient melt blown polypropylene filter media
- QUALITY REPLACEMENT: Comparable to DGD-7525-20 / 155356-43 and other 20” x 4.5” spun PP water filters