We Recommended:
- Fits Home Master Sediment Filter
- Typical life 6-12 months
- Triple the dirt-holding capacity of similar sized filters
- Designed for high flow rate with low pressure drop; and chemical and bacteria resistance
- Reduces turbidity, dirt, sand, silt, and rust particles down to 1 micron nominal
- Fits Home Master whole house filter systems
- 3 lbs. of KDF85 media for heavy duty filtration
- Catalytic carbon removes chloramines
- 95,000 gal. typical lifecycle
- 10 gpm max flow rate
- ENHANCED WATER QUALITY: Improves the quality of your water through contaminant reduction
- Fits Home Master Carbon Filter
- Typical lifecycle: 100,000-Gallon or 1 year
- Radial Flow design provides excellent chlorine and chemical filtration with minimal pressure drop
- Feed water: PSI 20 - 100 PSI
- Feed water Temperature: 40 Degree - 100 Degree F
- KEEP YOUR WATER CLEAN and protect your appliances by removing dirt, sand, silt and particulates
- FITS ALL 20" Big Blue or other heavy duty housings and can replace any 20" x 4.5" sediment filter cartridge
- ACHIEVES UP TO 3X the dirt holding capacity of similar size sediment cartridges
- NSF CERTIFIED for your peace of mind.
- REPLACE EVERY 6 MONTHS or when you notice a drop in water pressure or quality
- Fits Home Master Iron Filter
- Radial Flow design provides excellent iron and manganese filtration with minimal pressure drop
- Lifecycle based upon iron content present
- Feed water: PSI 20 - 100 PSI
- FITS ALL 20" Big Blue Housing and can replace any 20" x 4.5" sediment filter
- REUSABLE TO EXTEND CARTRIDGE LIFE
- HIGH QUALITY MATERIALS: Spun Wound Polypropylene
- COMPETITIVE REPLACEMENT: Cost effective alternative to DGD-2501
- ECONOMICAL SOLUTION for chlorine, taste & odor reduction, as well as sediment filtration
- FITS ALL 20" Big Blue Housings and other 20" heavy duty housings and can replace any 20" x 4.5" carbon water filter cartridge
- NSF INTERNATIONAL tested and certified for your peace of mind
- Reduces Chlorine, Particulate & Turbidity, Cysts (Cryptosporidium) and Lead
- Certified by NSF international against NSF/ANSI Standards 42 & 53
- Ceramic outer layer with an activated carbon core.Height:9.75 inch
- PROVIDES SUPERIOR sediment filtration and chlorine taste and odor reduction
- FITS ALL 20" Big Blue Housing and can replace any 20" x 4.5" carbon filter